5th OLYMPIC PHOTO CIRCUIT 2017 International Photographic Salon of Fine Photography

Dzień po dniu dobre wiadomości. Niezmierną radością napełniła mnie informacja, że z rąk jurorów 5th Olympic Photo Circuit International Photographic Salon of Fine Photography, podczas salonu HERMES otrzymałem nagrodę w kategorii OPEN – MONOCHROME , GPU Honorable Mention 2 dla fotografii „Morning Light 2”.

To już trzydziesta moja nagroda uzyskana na międzynarodowych konkursach fotograficznych. To bardzo duża zachęta do dalszego rozwoju mojej pasji fotograficznej.

W greckim konkursie fotograficznym uczestniczyłem już po raz drugi. W tym roku zgłosiłem do konkursu osiem fotografii w kategoriach Open kolorowej i monochromatycznej. Wynik jaki uzyskałem to piętnaście zaakceptowanych prac spośród trzydziestu dwóch możliwych w tym jedna praca nagrodzona przez jury konkursu HERMES wstęgą – dyplomem Global Photographic Union 2. Przedstawiając to statystycznie wynik na poziomie 47%, czyli zupełnie przyzwoity jak na początkującego amatora w dziedzinie fotografii.

To bardzo cenne dla mnie wyróżnienie, ponieważ w kategorii kadrów czarno-białych, których nie stworzyłem dotąd zbyt wiele. Od samego początku zajmowała mnie raczej fotografia kolorowa. Początek mojej fotograficznej pasji, to początek lat osiemdziesiątych. Czasy, gdy fotografia nie była postrzegana pozytywnie przez rządzących, mogła być bowiem w ich mniemaniu narzędziem do walki z panującym porządkiem. Stąd brały się wówczas celowe braki na rynku środków służących do wykonywania fotografii czarno-białej. Dostępne powszechnie były jedynie diapozytywowe materiały barwne, które ze względu na potrzebę bardzo precyzyjnej obróbki musiały być obrabiane w wyspecjalizowanych laboratoriach. To dawało możliwość wstępnej cenzury na poziomie obróbki laboratoryjnej. W ten sposób przyzwyczaiłem się do obcowania z barwami na fotografii i po powrocie do fotografowania, ale już w wydaniu cyfrowym przeważa w moich dokonaniach fotografia barwna. Nagroda w kategorii monochromatycznej jest dla mnie tym bardziej wartościowa.

Na zakończenie chciałem podziękować organizatorom i jurorom konkursu, wszystkim nagrodzonym i uczestnikom za wkład w integrację światowego środowiska fotograficznego.

Nie mogę zapomnieć o moich współpracownikach, czyli głównie modelach, bez których moje kadry nie mogłyby powstawać.

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają mnie w rozwijaniu pasji i na różne sposoby okazują swoją pomoc i sympatię.

Na koniec zapraszam do obejrzenia nagrodzonej pracy.